У цій статті ми зосередимося на внутрішньому освітленні, яке ми отримуємо від джерел штучного освітлення, та розберемо основні аспекти цієї теми.
На своїй практиці ми помічаємо, що, обставляючи будинок, великий відсоток людей вважає освітлення останнім найбільш важливим елементом свого проєкту. Часто часто недооцінюють цей пункт та відкладають на нього дуже мало бюджету, або те що залишилося.
справа в тому, що, які меблі ви б не обрали, який би запаморочливий дизайн не був, якщо освітлення погане або невідповідне, то наші зусилля не дадуть результату.
Неможна недооцінювати важливість світла у домі. близько 80% нашого сенсорного сприйняття відбувається через очі. Якщо освітлення неправильне, то це може мати негативні наслідки.
Нещодавні дослідження показали, що освітлення впливає на здоров’я та благополуччя. Правильне освітлення покращує психологічне та фізичне самопочуття людини, тому, над цим варто замислитися.
Під «поганим» освітленням ми маємо на увазі не лише лампи, які естетично не підходять до інтер’єру. Погане освітлення може бути недостатнім або дуже яскравим, погано розташованим, з дуже низькою кольоропередачею.
Від чого залежить тип світла, яке випромінює лампа?
Світло, яке випромінює лампа, в основному залежить від кольорової температури, кольоропередачі та світлового потоку.
Кольорова температура
різні типи лампочок дають світло різного кольору. Наприклад, традиційна лампа розжарювання світить теплим жовтим світлом, а офісне приміщення має тенденцію створювати багато білого світла. Колір світла, яке випромінює лампочка, відомий нам як кольорова температура (CCT).
Найлегший спосіб дізнатися кольорову температуру – уявити, як нагрівається кусок заліза. Спочатку воно буде темного кольору, але коли ви його нагрієте, воно буде світитися помаранчевим, а коли ви піднімете температуру ще більше, то воно стане яскравіше білого. CCT відноситься до кольору за визначеної температури, тому чим вище температура, тим яскравіше світло.
Таким чином, кольорова температура – це числове значення, яке визначається для кольору, випромінюваного джерелом світла, в залежності від температури (вимірюється в градусах Кельвіна).
Низька кольорова температура називається «теплою», а висока – «холодною». Якщо ви думаєте про свій дім, ви, напевно, захочете, щоб у ньому переважало тепле або нейтральне світло. Офісні та виробничі приміщення зазвичай оформлюють у більш холодному світлі.
У більшості випадків, у проєктах житлових інтер’єрів ми використовуємо світильники з кольоровою температурою від 2700 до 4200 К.
Краще обирати освітлювальні прилади з однаковою кольоровою температурою у кожному куточку кімнати.
Кольоропередача
Кольоропередача – це можливість джерела світла давати гарне кольорове освітлення об’єкту, на який воно падає. Воно вимірюється за шкалою Ra 0–100 (Ra часто замінюють індексом кольоропередачі CRI). Ra 100 вважається кращим рівнем кольоропередачі та еквівалентний зображенню при денному світлі.
Згідно стандарту ЄС для освітлення робочого місця (EN 12464-1: 2011) освітлення повинно бути не нижче Ra 80. Звичайно, для дому такого стандарту немає, але чим більше значення кольоропередачі, тим краще це буде схоже на інтер’єр, який правильно освітлений.
Світловий потік
Одиниця виміру яскравості світла – люмен. Лампа з великою кількістю люменів буде виробляти більш яскраве світло, а менша кількість люменів, призведе до більш низького освітлення.
У минулому ми, споживачі, користувалися інформацією у ватах, щоб зрозуміти яскравість лампочки. Наприклад, лампа розжарювання потужністю 100 Вт набагато яскравіше лампи у 40 Вт. Але з появою енергозаощаджуючого освітлення порівняння потужності просто неможливе, оскільки світлодіод потужністю 5 Вт може виробити таку ж кількість люменів, яка еквівалентна лампі розжарування 40 Вт.
При заміні існуючих лампочок на нові, ми рекомендуємо використовувати люмени для порівняння, щоб впевнитися у тому, що ваші нові світлодіодні лампи мають аналогічний рівень яскравості.
Люкс – заміри інтенсивності світла
Як вже згадувалося, люмен – це одиниця яскравості світла.
Але яким би яскравим не було світло, якщо ви знаходитесь далеко від нього, воно буде забезпечувати меншу інтенсивність світла, ніж якщо б ви були поруч.
Люкс – це міра видимої сили у визначеній області. 1 люкс дорівнює 1 люмену на квадратний метр, тому, якщо у вас є 1000 люмен, сконцентрованих на площі 1 м2, тоді ця площа буде освітлена у 1000 люкс.
Якщо у вас така сама лампочка на 1000 люмен, сконцентрована на площі 10 м2, ця зона буде менш яскравою, бо яскравість буде всього 100 люкс.
Скільки люкса потрібно у приміщенні?
У залежності від приміщення та його призначення існують різні рекомендаційні рівні інтенсивності світла. Наприклад, приміщення, яке використовують для збереження речей, потребує відносно низького рівня освітлення. В той час як майстерня з виготовлення дрібних деталей потребує більш яскравих рівнів світла.
Нижче ми привели декілька підходящих рівнів освітлення в залежності від призначення приміщення:
- 100-150 Люкс – туалети
- 250-350 Люкс – ванні кімнати
- 250-350 Люкс – житлові приміщення
- 180-250 Люкс – вестибюлі, коридори
- 300 Люкс – кухня
- 100-300 Lux – спальні
- 400-600 люкс – дитячі кімнати
- 500-700 люкс – торгівельні, а також офісні приміщення повинні мати цей мінімальний рівень освітленості. цей рівень необхідний для довготривалої роботи.
Вищевказані рівні є орієнтовними та не претендують на універсальність у всіх випадках. Не будемо забувати про умовне розділення освітлення на 3 типи – основне, декоративне та акцентне. Ретельне та адекватне розподілення інтенсивності світла між цими трьома умовними типами має велике значення для гарного внутрішнього освітлення.
Професійні консультації
Неможна не згадати, що окрім вищесказаного, є ще й інші показники, на які треба звернути увагу під час вибору освітлювальних приладів. Наприклад, важливий кут, під яким світло падає від конкретного джерела, чи є він вологостійким (якщо встановлення буде у вологих приміщеннях).
неможна нехтувати естетичними характеристиками світильників, а також якістю матеріалів, з яких вони виготовлені. Ми також повинні бути уважними під час вибору правильного розміру, форми, способу електроживлення для нашого приміщення і, звичайно, професіоналів, які встановлять освітлювальні прилади найкращим чином.
На ринку є компанії, які не тільки продають освітлювальні прилади, але також можуть запропонувати вам відповідні консультації з освітлення вашого інтер’єру, повному електричному проектуванню та встановленню. Звичайно, коли у людини є бажання та можливлсті, найкращий варіант – скористатися професійними послугами, замість того, щоб йти в магазин і сліпо купляти декілька освітлювальних приладів, бо вони гарно виглядають.