Таємниця Розумних Вимірювань на виставці EUW, Амстердам

05.11.2014

Енергомонітор взяв участь у European Utility Week (EUW) ,найбільшій події в Європі для енергетичного сектору, яка відбулася в Амстердамі. Ми викликали значний інтерес на цьому триденному заході. Ми хотіли взяти участь у Європейському тижні ще минулого року, але на той момент ми не були впевнені, що готові до цього. Очікування окупилося: ми подорослішали, просунули наш продукт та змогли підготувати набагато повнішу презентацію наших можливостей. Значна частина нашого успіху цього року залежала від здатності представити продукт та всю систему в цілому. Саме тому ми змогли привернути велику увагу на Європейському тижні EUW2014.

Таємниця Розумних Вимірювань

Глобальна тенденція підвищення вартості енергії змушує суспільство звернути увагу на відновлювані джерела енергії, а також на питання енергетичної безпеки, у зв’язку з чим концепція розумних вимірювань виявилася в центрі уваги енергетичного сектору. До сих пір вважалося, що єдиним рішенням проблеми розумних вимірювань була заміна існуючих «тупих» лічильників «розумними». У деяких країнах реалізовувалися пілотні програми для того, щоб переконатися, на скільки життєздатною є ця технологія. Був зроблений висновок, що існує лише одна проблема, і це – ціна. Модель, згідно з якою необхідно замінити відмінно функціонуючі лічильники на абсолютно нові, але набагато дорожчі смарт-лічильники, і створити величезну інфраструктуру для передачі даних, виявилася просто нежиттєздатною. Споживач не має жодного бажання оплачувати ці витрати, оскільки виставлення прямого рахунку за споживання замість депозитної системи є досить невигідним для нього. Енергетичний сектор також не був зацікавлений у розгортанні нової системи, оскільки це б означало значні витрати та нешвидке повернення інвестицій. Уряди, які і так обмежені у коштах, також відмовилися від будь-яких планів з фінансування розумних вимірювальних систем. Отже, така тупикова ситуація дозволяє говорити про те, що ціна на розумні лічильники впаде до однієї п’ятої, або ще краще, до однієї десятої від існуючої ціни.

Якщо Ви розбираєтеся в ІТ, ось просте пояснення того, що таке смарт-вимірювання. Сучасні лічильники працюють за принципом лічильників на сайтах: при кожному відвідуванні вони додають одну цифру. Ось і вся інформація, яку Ви отримуєте. Смарт-вимірювання – це така собі Google Analytics: Ви отримуєте набагато більше інформації, з якою Ви можете працювати. Тоді Ви повинні розуміти, що смарт-вимірювання відкривають великий потенціал для економії енергії, а також для роботи з інформацією, зібраною з лічильників.

В «Енергомоніторі» ми вважаємо, що смарт-вимірювання комунальних послуг (вода, газ, електроенергія, тепло і т.д.) будуть життєздатними лише в тому випадку, якщо технологія буде дешевою і дасть кінцевому споживачу можливість економити та розуміти, за рахунок чого відбувається економія. Сучасна концепція смарт-вимірювань є надто дорогою і не пропонує кінцевому споживачу жодних відчутних переваг.

Зменшуємо витрати

Ми представили на виставці EUW2014 наступне. Ми приєднали до нашої системи декілька типів лічильників: старі механічні та нові цифрові лічильники. Дані з них були надіслані через Інтернет-з’єднання у хмарне середовище, яке здійснило візуалізацію даних у привабливі графіки та діаграми. Особливість системи «Енергомонітор» полягає в тому, що ми також надаємо консультацію про те, як змінити Ваше споживання, щоб Ви змогли користуватися комунальними послугами ефективно. Оскільки «Енергомонітор» може працювати з існуючими лічильниками, непотрібно встановлювати жодних нових систем GPRS або PLC. Іншою перевагою нашої системи, порівняно з іншими системами інтелектуального обліку, для кінцевого споживача буде те, що вся інформація буде поступати в режимі реального часу. «Енергомонітор» поновлює інформацію із затримкою в одну хвилину, в той час, як інші розумні вимірювальні системи мають затримку порядку декількох годин. І все це – за надзвичайно низькою ціною, якщо порівнювати з нашими конкурентами.

Деякі люди дуже жваво реагували на «Енергомонітор» на виставці EUW2014. Багато двічі перепитували, чи правильно вони почули сказану їм ціну. Три людини попросили нас записати ціну на папері, щоб точно впевнитися, що вони нас правильно зрозуміли. Один джентльмен, представник найбільшого виробника розумних вимірювальних пристроїв, істерично зареготав, коли почув ціну продукту, та пожартував, що коли його бос дізнається про ціну, йому доведеться спалити наш стенд. На щастя, він більше не з’являвся. Джентльмен від китайської компанії був обурений тим, що наші ціни є кращими, ніж у них, і почав робити фотографії всієї нашої презентації.

Наша презентація помітно виділялася, оскільки ми не використовували загальноприйнятої відеодемонстрації лічильників чи людей. Наш стенд був розмальований вручну і представляв собою цікаву розповідь про нашу історію. Все у нашій презентації мало своє значення. П’ятеро людей розробляли демонстраційну панель і п’ятеро її робили, таким чином загальний внесок у підготовку дорівнював 10 людино-дням. Усі три лічильники працювали так, як ми цього хотіли. В нас був один газовий лічильник, один лічильник води (який обертався за рахунок того, що ззаду на нього дув вентилятор), а також один лічильник електроенергії. Єдиний випадковий збій стався, коли виникли проблеми з наданим ярмарком Wi-Fi. Можна було включити лампу і побачити, як на веб-сайті відображаються дані після їх проходження через центр обробки даних Amazon в Ірландії.

Участь у виставці EUW2014 була потужним поштовхом для «Енергомонітора». Люди справді зрозуміли нашу ідею. Нам не потрібно було пояснювати їм, чому розумні вимірювання мають велике значення. Вони зрозуміли, що виробництво в Чехії, яка є членом ЄС, добре відіб’ється на маркетингу. Це було чудове почуття, особливо після трьох років напруженої роботи та затрачених на це значних коштів.

Продукція «Енергомонітора» інша, і вона повністю відповідає запитам ринку. В нас є конкуренти, які здатні викинути багато грошей на виробництво смарт-лічильників, і в яких є клієнти лише тому, що в них є фінансова підтримка. Багато людей, які відвідали наш стенд, зрозуміли, що ми пропонуємо такий самий продукт, як і компанії, які виготовляють дорогі технології розумного обліку енергоспоживання, але за значно меншою ціною. Деякі з них були стурбовані виходом в Інтернет (ми завжди можемо додати модуль GPRS). Був значний інтерес зі сторони країн Близького та Далекого Сходу. Один пан з Пакистану сказав нам, що якщо змінити дизайн, то нашу технологію можна підключити до 10 мільйонів точок живлення, які обслуговує його компанія.

Іншого відвідувача цікавило питання, пов’язане з передачею даних та шпигунським скандалом АНБ. Деяким компаніям не сподобалось, що зараз наші дані проходять через хмарний сервіс Amazon. Їх сервери базуються в Ірландії, так що в повній мірі знаходяться під контролем ЄС. Amazon останнім часом також відкрив центр обробки даних у Франкфурті, і ми будемо розглядати інші варіанти, якщо це буде проблемою для багатьох клієнтів.

Ми пройшли довгий шлях. У нас в багажі не лише теорія та слайди PowerPoint, але й досвід. В нас є невеликі коробочки, які ми можемо робити, можемо їх програмувати, знаємо їх слабкі місця в плані безпеки. Було приємно ходити виставковою залою, говорити з іншими людьми та чути щиру оцінку своєї продукції. Ми пішли далеко вперед, майже в усіх аспектах. Так що важка робота окупилася.

Одне прикре запитання, з яким ми зіткнулися на виставці, полягало в тому, що розумні вимірювання мають набагато більше підтримки в решті частини ЄС, порівняно з Чеською Республікою. Під час засідання експертної комісії, яке відбулося на виставці EUW2014, стало ясно, що ідеї економії електроенергії та розумні вимірювання є зараз основною тенденцією, тоді як у Чехії це все ще недобре слово.

Нам ще належить підвести остаточні підсумки участі в EUW2014, але навіть якщо укладеться всього лише одна угода, на неї варто було їхати. Деякі виставки за межами Європи також є дуже важливі, і ми будемо розглядати можливість їх відвідування, хоча вартість участі в них є досить високою.

Велике спасибі усім в «Енергомоніторі» за підготовку презентації. Спасибі Іржці, Філіппу, Міхалу та Петеру, Пепе та Ондрею, Павлу та Інке. Пол переконав мене в останній момент змінити графіку. Це були два місяці напруженої роботи, але добре, що вони були. Коли в тебе є фіксований дедлайн, який неможна відсунути – це є відмінним стимулом для роботи.


Назад до списку